Staff

About

Click them to send them an email. Arranged by category of position. Use CTRL-F to find someone quickly!

Administration

Daniel Pride

Daniel Pride

Head of School

Stephanie Slater

Stephanie Slater

ASSISTANT HEAD OF SCHOOL

Sarah Kovell

Sarah Kovell

Student services, elementary dept head

Becky Thomasson

Becky Thomasson

Guidance

Brandon Grayson

Brandon Grayson

DEAN

Scott Ellman

Scott Ellman

DIRECTOR OF ADMISSIONS

Jalen Posey

Jalen Posey

athletic director

Lisa Potter

Lisa Potter

DIRECTOR OF TEACHER DEVELOPMENT AND SUPPORT

Support

Tina Ayers

Tina Ayers

Front Office

Kathy Feid

Kathy Feid

Instructional Assistant (IA)

Rhonda Gray

Rhonda Gray

Front Office

Cindy Higgins

Cindy Higgins

INSTRUCTIONAL ASSISTANT (IA)

Cambrielle Kaikkonen

Cambrielle Kaikkonen

Instructional Assistant (IA)

Jennifer Kimble

Jennifer Kimble

Librarian

Jeanette Lange

Jeanette Lange

Instructional Assistant (IA)

Keith Meyers

Keith Meyers

Beforecare

Sandy Sturm

Sandy Sturm

Aftercare

Elementary

Dawn Holloway

Dawn Holloway

Pre-k

Jenny Samuels

Jenny Samuels

Pre-K Aide

Lori Jacob

Lori Jacob

KINDERGARTEN

Natalie Evans

Natalie Evans

1st Grade

Julia David

Julia David

2ND GRADE

Vasthi Mears

Vasthi Mears

2nd Grade

Marina Brandle

Marina Brandle

3rd Grade

Emilye Casteel

Emilye Casteel

4th grade

Andrew Potter

Andrew Potter

5th grade

Mary Keller

Mary Keller

6TH GRADE

Deby Wilson

Deby Wilson

6th grade

Amy Price

Computer

Secondary

Arranged alphabetically.

Lindsey Brown

Lindsey Brown

Consumer Science

Melanie Dunford

Melanie Dunford

JH/HS ESL

Tiffany Featherston

Tiffany Featherston

JH/HS Art

Bryan Hines

Bryan Hines

JH Math

Shari Howard

Shari Howard

HS English

Chrissie Lund

Chrissie Lund

HS math

Michael McGeath

Michael McGeath

HS ASL

Tabatha McKenna

Tabatha McKenna

HS Math

Joseph Mossé

Joseph Mossé

HS Social Studies

Kimberly Rickelman

Kimberly Rickelman

JH History

Donna Robinault

Donna Robinault

JH/HS English

Kristen Stank

Kristen Stank

HS Science

Ken Thomasson

Ken Thomasson

JH/HS Bible

Hannah Wencl

Hannah Wencl

HS Spanish

David Willmot

David Willmot

HS Science

Brett Goodrich

Brett Goodrich

8th Bible

Dale Dye

HS Debate & PE

All-Ages Specialty

Sara Boswell

Sara Boswell

Music